Pro prváky

Vítej…

…na stránkách Studentských poradců Masarykovy univerzity! Jsme Tvoji starší spolužáci a rádi Ti poradíme v běžných i mimořádných studijních situacích! Naše služby jsou zdarma a obrátit se na nás můžeš kdykoliv během svého budoucího studia nebo třeba hned teď.

Někdy ale existují rychlejší cesty, jak se kýženou informaci dozvíš. Připravili jsme pro Tebe tedy malé desatero, které Ti pomůže v první orientaci a které stojí za to přečíst, než se na nás obrátíš.

10 tipů pro nováčky na MU

 1. Administrativu vyřizuje studijní oddělení
 2. Technické problémy řeší centra výpočetní techniky
 3. Když zlobí IS, tak je tady nápověda
 4. Všechna pravidla studia upravují vnitřní předpisy
 5. Prvákoviny – časopis
 6. Prvákoviny – setkání
 7. Osvětové přednášky Studentských poradců
 8. Jaké předměty si zapsat?
 9. Kolik kreditů?
 10. Poplatky za studium?

1. Administrativu vyřizuje studijní oddělení

Veškerou studijní byrokracii vyřizuje studijní oddělení Tvé fakulty. Vydá Ti potvrzení o studiu, bude řešit případné problémy se zapsanými předměty, vede evidenci apod. Neváhej se na něj tedy s problémy, které se týkají úřední správy Tvého studia, obracet. Seznam studijních oddělení všech fakult je na webu.

2. Technické problémy řeší centra výpočetní techniky

Pokud máš problémy s hesly, přístupy k informačnímu systému, bezdrátovým připojením apod., obrať se na své fakultní centrum výpočetní techniky (nebo také centrum informačních technologií – názvy mohou být různé). Jejich seznam podle fakult:

3. Když zlobí IS, tak je tady nápověda

Je pravděpodobné, že se nebudeš na začátku dobře orientovat v Informačním systému MU. Dřív než se na nás obrátíš, prostuduj si nápovědu pro začínající uživatele, celkovou nápovědu nebo napiš svůj problém na istech (zavináč) fi.muni.cz.

4. Všechna pravidla studia upravují vnitřní předpisy

Nejdůležitější je Studijní a zkušební řád MU, který je platný pro všechny studenty bez ohledu na fakultu. V ISu najdeš jeho plné znění i s výkladem. Každá fakulta má potom možnost některá pravidla upřesnit vlastním předpisem. Velmi prosíme, seznam se s těmito předpisy dříve, než se na nás obrátíš! Seznam odkazů na fakultní zdroje:

5. Prvákoviny – časopis

Během zápisu do studia jsi pravděpodobně dostal tištěnou brožuru Prvákoviny. V ní najdeš plno užitečných tipů a rad, jak se na MU zorientovat. Prolistuj si jí dřív, než se na nás obrátíš.

6. Prvákoviny – setkání

Pokud máš radši osobní přístup, využij nabídku Prvákovin – orientačního setkání pro nové studenty MU.

7. Osvětové přednášky Studentských poradců

Na všech fakultách uspořádáme během podzimního semestru osvětové přednášky o tom, jak si poradit s úskalími studia tak, abys jím prošel bez modřin a škrábanců. Přidej se k nám na Facebooku a budeš o jejich termínech informován/a jako první. Nebo sleduj pravidelně naše webové stránky. Zatím si můžeš přečíst krátký náhled o tom, jak to bylo minulý rok.

8. Jaké předměty si zapsat?

Toto by měl upravovat studijní katalog Tvé fakulty. Každý obor má stanoveno, jaké druhy předmětů potřebuješ během studia splnit. Někdy existují i doporučené studijní plány. Katalogy najdeš v ISu v sekci “Student” – “Registrace a zápis předmětů” nebo na webu své fakulty. Přehledný způsob, jak zjistit informace o tom, které předměty budeš potřebovat splnit nabízí i “Kontrola průchodu studiem” v sekci “Student”.

Obecně jsou předměty rozdělené na povinné, povinně volitelné a volitelné. Povinné musíš splnit všechny, povinně volitelné jen do určitého počtu a volitelné jsou jen na Tobě. Dále je také povinnost splnit minimální jazykovou kompetenci a rovněž dva předměty v rámci celouniverzitního tělocviku.

9. Kolik kreditů?

Toto je jedna z nejčastějších otázek, se kterými si noví studenti neví rady. Věz, že aby ses mohl zapsat do dalšího semestru (tedy aby Tě “nevyhodili”), potřebuješ

 • úspěšně získat alespoň 20 kreditů za aktuální semestr nebo 45 kreditů za aktuální a předchozí semestr dohromady a
 • úspěšně ukončit všechny opakované předměty.

Dobré je, že pokud máš na MU víc studií, stačí Ti 20 kreditů ze všech dohromady (tedy třeba 7 z jednoho a 13 z druhého).

Podrobně je toto pravidlo popsáno ve  Studijním a zkušebním řádu MU.

Těch 20 kreditů je ale pouze naprosté minimum. Abys stihl dostudovat včas,  potřebuješ v jednom studiu splnit za semestr průměrně 30 kreditů.

10. Poplatky za studium?

V poslední době se začíná hodně mluvit o školném. Ne každý ale ví, že už řadu let existuje na českých vysokých školách systém poplatků za studium. Tato otázka patří mezi nejčastější problémy, se kterými se na nás studenti obrací. Předejdi případným problémům v budoucnosti a seznam se s pravidly poplatků za studium na MU už nyní!


Jak se na nás obrátit?

Když ani desatero nepomohlo a Ty stále tápeš, můžeš se obrátit na nás a my Ti rádi poradíme. Během prázdnin budeme k dispozici na našem e-mailu poradci (zavináč) muni.cz. Do konce června můžeš ještě stihnout také naše kontaktní hodiny na Poradenském centru MU (osobně budeme poté opět k zastižení až od začátku výuky v novém akademickém roce).

Nebo mrkni na podrobné informace o tom, jak nás kontaktovat.

Nezapomeň, že během podzimního semestru přijdeme i my za Tebou na Tvojí fakultu (naše osvětové přednášky – viz bod 7 výše), tak si můžeš svůj dotaz schovat i na potom.

Kontakty:
e-mail:
poradci@muni.cz

diskuzní fórum v IS

Facebook:
Studentští poradci

On-line konzultace:
Studentští poradci
 • pondělí 17:00–18:30
 • pátek 14:30–16:00

více...
Nabídka
Přijde Vám práce Studentských poradců zajímavá? Baví Vás pomáhat lidem? Chtěli byste se k nám připojit? Napište nám na poradci@muni.cz a dozvíte se víc. :)
Psychologická poradna
Internetová psychologická poradna zaměřující se na věci, na které jsou Studentští poradci krátcí. Fandíme jim v jejich záslužné činnosti.